Nagy örömömre az Időfutár sci-fi hangjáték első évadja után, a második évad is elkészült és leadták a Kossuth rádióban. Aki olvasta az első évaddal kapcsolatos írásomat, az tudhatja, hogy nem voltam 100%-ban megelégedve mindennel, viszont sok szerencsét kívántam a kezdeményezésnek, és maradtam rajongójuk.
Mi változott a második évadban?
Ugye az elő évad kicsit vontatott, sok emberi kapcsolattal teli kis elbeszélés volt, és folyton ott motoszkált a kétség, hogy ez most tényleg sci-fi, vagy csak annak tűnő hangjáték? Az első évad vége viszont pontot tett az ügy végére, és eldőlt. Ez egy sci-fi, nincs mese.
Nem tudom mennyire talált hallgató fülekre a véleményem, vagy mennyien osztottuk ezt a véleményt másokkal, de végre a második évad szakított az általános emberi kapcsolatok történeteivel, és teljes egészében a fantáziadús kitalált világba repített minket.
Időutazás! Végre!
Ahol, minden megtörténhet. Ahol a szabályokat magunk se ismerjük, de sok hipotézis állítható fel.
Így azt kell, hogy mondjam, hogy a sorozat a második évadra megérett, és aki egy jó magyar ifjúsági rádió sci-fi-re vágyik, annak jó szórakozást fog kínálni az Időfutár második évadja.
Idősíkok és kommunikáció
Az izgalmat csak fokozni fogja, hogy hőseinknek több idősík között kell kommunikálniuk. Mesterien épül fel itt is a történet. Kutatás a múltból elérhető tárgyak után, amivel üzenhetett valaki a múltból, és ennek elemzése. A végletekig feszíti az izgalmat.
Majd az évad felénél elindul a kicsit vicces, vagy csak talán a történetből kirívó technológia. Amikor is hirtelen az eddigieket meghaladó dolgokra lesznek képesek a szereplők. Ez számomra okozott némi görcsöt. Az egész történet, ha természetesen el is rugaszkodott a valóságtól, de próbálta hétköznapi fiatalok szemével bemutatni az általunk is ismert mindennapokat. Csupán egyetlen egy, de annál fontosabb és titkosabb kaland segítségével. Ez viszont nem jelenti azt, hogy hirtelen a hétköznapi emberek, főleg nem gyerekek egyszer csak a világukat is meghaladó dolgokra lesznek képesek.
Annak ellenére, hogy a történet ezáltal állt össze, ez a dolog akkor is okozott némi keserűséget bennem.
Új karakterek
Nagyon örültem, amikor régi karakterek eltűntek, és új karakterek bukkantak fel. Főleg, mert úgy éreztem felesleges karakterek tűntek el, és annál izgalmasabbak jelentek meg. Ha már időutazásról beszélünk, nem titok, hogy megannyi híres személyiség fog feltűnni. Mesterien alakítva a szerepüket.
Ami viszont megint kicsit bántott, hogy a külföldi híres személyek, mind mind magyarul fognak beszélni. Persze többen magyarok is, így nem olyan meglepő, de mindegyik múltbéli karakter kizárt, hogy tudott volna, és főleg olyan választékosan és szépen magyarul beszélni.
Pedig egy ilyen hangjáték esélyt adhatott volna játékosan nyelvleckékre is. Mármint, ahogy a karakternek is be kellett volna illeszkednie egy idegen nyelvi közösségbe, úgy a hallgatónak is fel kellett volna szedni néhány kifejezést, amivel később az életben is mehetett volna valamire.
Természetesen a történet ezáltal bontakozik ki, hogy ilyen dolgokban nem akad el. Csak a történet hitelességén (ha ilyen van egyáltalán a sci-fi műveknél) rontanak ezek a kis apróságok.
Új kérdések?
Az első évad nagy kérdése az volt, hogy akkor most mi is van? Sci-fi vagy csak misztikus hétköznapokról van szó és egy rejtélyes kalandról? A második évad viszont megannyi kérdést tesz fel. A legnagyobb viszont, hogy ki és miért akart időutazást kieszközölni? Illetve egy terv bontakozik ki, aminek a középpontjában az egészből semmit nem értő Hanna lesz.
Annyira komplex, hogy anélkül, hogy fontos dolgokat árulnék el, nem is könnyű beszélni róla. Az biztos, hogy sikerült megemelni a szintet mindenben, és így a megválaszolandó kérdések tekintetében is.
Podcast
Előző évadnál panaszkodtam, hogy csak a webes felületeken tudom hallgatni őket. Közben rájöttem, hogy csak én voltam a béna, és podcast formában is elérhetőek az adások. Nem értem, ezt miért nem reklámozzák jobban. Bár biztos abból élnek, hogy a weboldalon megjelenített tartalmakat minél többen lássák, így az a fontos.
Ami viszont sajnos sok esetben kritikán aluli volt, hogy az adások sokszor több napon keresztül sem voltak elérhetőek. Késtek, látszottak, de nem lehetett őket letölteni. Szóval rengeteg technikai problémával küszködtek. És azt kell, hogy mondjam, hogy ezek a problémák a 70 rész alatt sajnos rendszeresek voltak.
Amilyen jó minőségű anyagot csinál a társaság, annál silányabbnak tűnik az IT technológia mögöttük. Nem tudom a rádiós és online hallgatóság mennyiben milyen százalékban hallgatja a műsort, de 2013-ban érdemes lenne erre is jobban odafigyelni.
Mit várok a harmadik évadtól?
Ugyan ezt! Így tovább. Páratlan társaság gyűlt össze a készítők között, és úgy látom képesek folyton fejlődni és az igényekhez mérten továbbvinni a cselekményt. Nem tudom lesz-e vagy kell-e negyedik évad. Vagy az lenne a legjobb. Ha a harmadik évad, ami ennyire fel lenne vezetve lezárna mindent. Viszont bízom benne, hogy akár hogy is lesz, a most felmerült kérdésekre választ fogunk kapni.
Ahogy az első évadhoz képes izgalmasabbá tették a másodikat, így remélem a másodikban felmerült kritikákra is fognak figyelni az írók és készítők. Én továbbra is büszke vagyok rá, hogy ilyen Magyar Rádió műsort hallgathatok! Sok sikert!