Bár anno vásároltam egy Lacie 5big Network 2 storage-t, mégis az idő teltével csak erősödött bennem az igény arra, hogy sajátot építsek. Ez most így is történt, ennek a történetét szeretném elmesélni.
Követelmények
A Lacie box tökéletes volt arra a célra amire vettem. Viszonylag gyors, nagy tárkapacitású, praktikus és szép. A negatívuma pontosan az előnyéből származik. Egy zárt rendszer, és a benne megtalálható funkciói limitáltak, és nem fejleszthetőek. Így amit tud, azt tud, és ennyi.
Mivel napról napra csak mélyebbre merülök a Solaris világában, ezért látom azt, mennyire rendszer integráltan lehet NAS szolgáltatásokkal felruházni egy hétköznapi operációs rendszert. Ezen túl eléggé lenyűgözött, ahogy az SSD-k fejlődnek, és az áruk is kezd elérhető közelségbe kerülni.
Így arra jutottam, építek magamnak egy a Lacie 5big Network 2-höz hasonló, méretű, fogyasztású gépet, amit kombinálok SSD-vel, és valamilyen ZFS kompatibilis OS-t fogok rá telepíteni.
Hardware
Bár nem vizsgáltam meg az elérhető összes szóba jöhető hardwaret, mégis viszonylag hamar rátaláltam a HP ProLiant MicroServer gépére.
Röviden:
– Dual-Core Processor
AMD Athlon II Processor Model NEO N36L (1.30 GHz, 15W, 2MB)
– 2 Memory Slot. Maximum 8GB.
– 2 PCI-e slot
– 4 internal 3,25″ SATA HDD bay
– 1 eSATA, 1 Optical (5.25″) SATA csatlakozás
– 1Gbit LAN
– 6 USB
– 150W táp
Hosszan:
A teljes hardware specifikáció elérhető itt.
Nagy szerencsémre pont akciósan árusították ki a gépeket, így viszonylag kedvezően hozzá tudtam jutni:
Természetesen a gép diszkek nélkül érkezett. Így azokról is gondoskodnom kellett. Én négy darab Seagate 2TB-os HDDt-t és egy OCZ 50GB SATA2 2,5″ Vertex 2 SSD-t vettem hozzá.
1 db OCZ 50GB SATA2 SSD 2,5″ Vertex 2 Series OCZSSD2-2VTX50G 25.913 Ft (20.730 Ft)
4 db SEAGATE 2000GB 5900rpm 64MB SATA2 ST2000DL003 75.250 Ft (60.200 Ft)
Ezen túl úgy döntöttem, hogy a Storage-t nem akarom az OS-el is terhelni, és tárhelyet veszteni, vagy a komplikációt növelni azzal, hogy az OS és az adat zpoolokat összemosom.
Így még beruháztam két darab San Disk Blade Cruzer 8GB pendrive-ba.
2 db San Disk Blade Cruzer 8GB 8.500 Ft
A végösszeg így tehát: 144.937 Ft.
Bios Hackelés
Bár nagyon nem szeretem, és nem is hiszek benne, de az igény sajnos engem is rávett arra, hogy egy nem teljesen hivatalos BIOS frissítéssel éljek. Ennek oka az, hogy az Optical Disk Sata csatlakozóját akartam használni az SSD csatlakoztatására. Az pedig az alap BIOS firmware által csak IDE sebességet támogatja mint az ODD mint az eSATA portokon. Ezen kell változtatnunk.
Én összeszedtem a megfelelő firmware készítőt és a kiegészítőt is. ITT letölthető egy ZIP-ben.
Ha letöltöttük csomagoljuk ki. Egy SP50582.exe és egy AHCI.zip állományt kell látnunk:
Először indítsuk el az SP50582.exe-t. Ez kifogja tömöríteni nekünk azt a környezetet, amivel majd bootolható pendrivet hozhatunk létre a firmware frissítéséhez.
Természetesen felülbírálhatjuk, hova hozza létre a szükséges állományokat, de az alapértelmezett hely is tökéletes lehet. A bejezést követően automatikusan felugrik egy weboldal.
Válasszuk ki a Launch HP USB key Setup Creator Utility opciót. A következő ablak fog bejönni.
Fontos, hogy legyen egy Pendrive a gépbe helyezve. A device legördülő menüből válasszuk ki a pendrive-ot, és nyomjunk a startra. Fontos, hogy minden adat a pendriven meg fog semmisülni, hisz a program létrehoz egy bootolható firmware update környezetet rajta.
Amennyiben kész van, a pendriven a következő állományokat kell látnunk:
Most az oldalról letöltött második ahci.ZIP file-t tömörítsük ki és annak tartalmát másoljuk rá a pendrive-ra. Ne ijedjünk meg ha felül fogunk írni állományokat.
Ezt az állapotot kell látnunk a pendriven:
Most már eltávolíthatjuk a pendrive-t, és a HP Microserver-hez csatlakoztathatjuk. Amennyiben nem ezen a firmware szinten van a gép, akkor lefog futni a firmware upgrade, majd újraindul automatikusan a gép. Ezek után, vagy ha azonos szinten lenne a gépünk BIOS-a, csupán egy DOS promptot fogunk kapni.
Írjuk be hogy:
c:
Majd hogy:
ahci.bat
Ez fogja a speciális Firmware-t is betölteni. Ezek után indítsuk megint újra a gépet, és F10-el lépjünk be a BIOS-ba.
Több helyen is változást fogunk tapasztalni. Többnyire azt, hogy az alap állítási lehetőségeket túl jóval több menü lesz elérhető.
Én most csak azt írnám le, hogy lehet az eSATA és ODD Sata portjait is AHCI mode-ra állítani. Ehhez menjünk a CHIPSET menübe. Ott pedig a SATA IDE Combined Mode-t állítsuk DISABLE-re.
Ezek után már nem volt problémám az SSD-vel az ODD portra csatlakoztatva sem.
Storage OS mint Nexentastor
Kipróbáltam a FreeNAS 8-as, illetve Openfiler legújabb verzióját is. Mégis mindkettővel voltak gondjaim. Vagy a felhasználó kezelése volt gyalázatos, és körülményes, vagy nem tudta azt a ZFS, cache, log struktúrát ami nekem kellett volna. Így választottam az OpenSolaris és egy UBUNTU környezet kombinációjából létrejövő Nexentastor OS-t.
Én most nem a Microserveremen végbement telepítést fogom bemutatni, hanem egy teszt VMWare gépen történt eseményeket. Értelemszerűen a folyamat ugyan ez volt. Ahol kell majd külön megjegyzéseket fogok tenni.
Beszerzédes
A Nexentastor egy fizetős OS. Nagy szerencsére, a fizetős pluginoktól mentes Community verzió viszont mindig elérhető ingyenesen is.
http://www.nexentastor.org/projects/site/wiki/CommunityEdition
A fenti oldalról töltsük le a megfelelő ISO-t, írjuk ki CD/DVD-re, vagy csináljunk belőlle USB boot image-t, vagy ha van valamilyen Remote Board (iLO) a gépünknek abba mountoljuk be.
Installálás
Egy nem túl szép, de legalább kék, Grub menü fogad minket.
Ahogy látszik egy SunOS 5.11-es, de speciális kernelű NexentaOS_134f rendszer töltődik be.
Olvassuk el, majd értsünk egyet a license feltételekkel.
Ez a képernyő bemutatja, hogy is kell az installer menüjét használni, milyen billentyű kombinációkkal mit értünk el.
Itt láthatjuk a rendszer számára elérhető diskeket. Ki kell választanunk a rendszer alapját képező syspool ZFS zpool milyen diskeken legyen. Szerencsére ha egynél többet választunk automatikusan tükrözi őket. Az én esetemben így néz ki:
root@jupiter:/volumes# rmformat Looking for devices... 1. Logical Node: /dev/rdsk/c1t0d0p0 Physical Node: /pci@0,0/pci103c,1609@12,2/storage@5/disk@0,0 Connected Device: SanDisk Cruzer Blade 1.00 Device Type: Removable Bus: USB Size: 7.6 GB Label:Access permissions: Medium is not write protected. 2. Logical Node: /dev/rdsk/c2t0d0p0 Physical Node: /pci@0,0/pci103c,1609@13,2/storage@1/disk@0,0 Connected Device: SanDisk Cruzer Blade 1.00 Device Type: Removable Bus: USB Size: 7.6 GB Label: Access permissions: Medium is not write protected.
Ezekre kerül az OS maga. Ezek pedig a diskek, amik jelenleg érintetlenül maradnak.
AVAILABLE DISK SELECTIONS: 0. c0t0d0 ata -ST2000DL003-9VT1-CC32-1.82TB /pci@0,0/pci103c,1609@11/disk@0,0 1. c0t1d0 ata -ST2000DL003-9VT1-CC32-1.82TB /pci@0,0/pci103c,1609@11/disk@1,0 2. c0t2d0 ata -ST2000DL003-9VT1-CC32-1.82TB /pci@0,0/pci103c,1609@11/disk@2,0 3. c0t3d0 ata -ST2000DL003-9VT1-CC32-1.82TB /pci@0,0/pci103c,1609@11/disk@3,0 4. c0t5d0 ata -OCZ-VERTEX2-1.33-46.59GB /pci@0,0/pci103c,1609@11/disk@5,0
Lehetőségünk van még SPARE diskeket definiálni, de én ezt nem teszek.
Figyelmeztetni fog minket a rendszer, hogy a root diskeknek kinevezett lemezekről az adat, már ha volt rajta, el fog veszni, és hogy particionálhatja-e automatikusan, vagy mi szeretnénk manuálisan.
Már kezdődik is a telepítés.
A sikeres telepítés után egy összegző képernyő fog megjelenni. Majd újraindul a rendszer a már telepített diskekről. Az én esetemben a pendrivekről.
Immár a kernel a diskről töltődik be.
Megint egyet kell érteni a license szerződéssel.
Most jön a regisztráció. Látogassuk meg a http://www.nexenta.com/resiter-eval oldalt, és regisztráljuk be a gépünket, a Machine Signature kóddal. Ehhez egy válasz Registration Key kulcsot fogunk kapni emailben. Amit be kell gépelnünk ide.
Feleletválasztósan konfiguráljuk be a hálózatot.
Válasszuk ki, hogy milyen porton, és milyen protokollal lesz elérhető a webes adminisztrációs felület.
Konfigurálás
Ezek után egy összegző képernyőt kapunk. Majd a bejelentkező loginját magának a rendszernek. Most menjünk egy kliens gépre, ahol indítsunk egy böngészőt, és az előző képen látható címet írjuk be. Ha minden renden lesz, a következőt kell látni:
Most egy webes felületen is végig kell mennünk, hogy beállítsuk a konkrét környezetünkhöz a Nexentastor-t. A kezdő képernyőn, hostnevet, domain-t, időzónát, időszervert, nyelvet, és billetyűzetkiosztást kell beállítanunk.
A következő képernyőn, meg kell adnunk a root, mint Unix admin felhasználó, és admin, mint Nexenta admin jelszavát. A root-ot főleg parancssoros környezetbe, míg az admint a webes környezetben fogjuk használni.
Definiálhatjuk a levelezés paramétereit. Ezt hasznos beállítani, mert a Nexentastor nagyon informatívan és jól reportál levélben.
Egy összefoglaló képernyőn ellenőrizhetjük eddigi beállításainkat, majd elmenthetjük.
Ezek után a Nexentastor admin felülete fog minket várni, használatra készen.
Nexentastor használata
A Nexentastor hihetetlen sok lehetőséggel, és bővíthetőséggel rendelkezik. Nem kívánom mindent bemutatni, csupán egy gyors és átfogó bevezetőt, hogy kedvet csináljak hozzá.
Zpool létrehozása
Ahhoz, hogy elkészítsük az _ADAT_ poolunkat menjünk a fenti menüben a Data Management -> Dataset menübe.
A dataset alatt készíthetjük el igazából a Zpoolokat. Egyik oldalról a másikba kell áthúzogatnunk diskeket, és megadni, hogy mi legyen belőlük.
Viszonylag egyszerű. Ezek után lent meg kell adnunk a pool nevét, és néhány választható beállítást.
Sajnos a GUI nem akarja lekezelni azt, hogy a Zpool nem csak teljes diskeket tud lekezelni, hanem Sliceket.
Mivel nekem csupán egy SSD-m van, ezért én azt tettem, hogy felvágtam három részre.
Ehhez be kellett SSH-znom a gépre rootként. Majd speciális expert mode-ba lépni. Ez lesz egy tényleges root shell a rendszerhez.
$ option expert_mode=1 -s
$ !bash
A következő 3 Slicet hoztam létre az SSD-n a format parancs segítségével.
Current partition table (original):
Total disk sectors available: 97679950 + 16384 (reserved sectors)
Part Tag Flag First Sector Size Last Sector 0 usr wm 256 2.00GB 4194559 1 usr wm 4194560 22.00GB 50331903 2 usr wm 50331904 22.58GB 97679949
A 2GB-os SSD részt odaadom cache-nek a Pendrive mirrornak, hogy egy kicsit javítsam a performanciáját.
Az egyik 22GB-os részt (L2ARC) cacheként az _ADAT_ a zpoolnak, a másikat 22GB-os részt (ZIL) log-ként szintén az _ADAT_ zpoolnak.
Íme:
# zpool status pool: jupiter-pool state: ONLINE scan: none requested config: NAME STATE READ WRITE CKSUM jupiter-pool ONLINE 0 0 0 raidz1-0 ONLINE 0 0 0 c0t0d0 ONLINE 0 0 0 c0t1d0 ONLINE 0 0 0 c0t2d0 ONLINE 0 0 0 c0t3d0 ONLINE 0 0 0 logs c0t5d0s1 ONLINE 0 0 0 cache c0t5d0s2 ONLINE 0 0 0 errors: No known data errors pool: syspool state: ONLINE scan: resilvered 2.32G in 0h30m with 0 errors config: NAME STATE READ WRITE CKSUM syspool ONLINE 0 0 0 mirror-0 ONLINE 0 0 0 c1t0d0s0 ONLINE 0 0 0 c2t0d0p0 ONLINE 0 0 0 cache c0t5d0s0 ONLINE 0 0 0 errors: No known data errors
Természetesen ez csak a Pool. Ezekből kell Dataseteket, vagy Volumeket kiszelni. A Nexenta a ZFS dataseteket Folder-nek hívja. Hasonlókép mint Solaris alatt a Folderekket tudjuk megosztani.
Amint elérhető egy folder, onnantól egyszerű klikkeléssel megosztható bizonyos protokollokkal.
Az User management támogatja az LDAP authentikációt, és Active Directory integrációt is. Active Direstory esetén viszont Identity Managementet kell használni. Ez is persze elérhető a Webes Guin keresztül és a Windows és Unix userek közötti kapcsolat megteremtésére hivatott:
iSCSI target
A ZFS sajátossága miatt könnyedén készíthetünk iSCSI targetet és hozzá LUN-okat. Menjünk a Data Management -> SCSI Target menübe.
Adjunk hozzá egy új Zvol-t (ZFS virtual block device).
Töltsük ki szépen a Zvolra vonatkozó információkat.
Ezek után egy kattintással meg tudjuk osztani iSCSI targeten a LUN-t. Természetesen ugyan itt a bal menüben lehetőségünk van TGP illetve CHAP korlátozások definiálására, illetve több target létrehozására is.
Runners
A Nexentában megjelennek az úgynevezett RUNNER-ek. Ezek valamilyen státusz ellenörző, report generáló, hiba ellenörző scriptek, amiket időzíteni lehet.
Hasznos lehet, ugyanis bármilyen nem várt esetre automatikusan riaszthatnak minket levélben.
Analytics
A Nexentastor kihasználja az OpenSolaris adta Dtrace lehetőségeket. Rengeteg Dtrace mérési pont figyelése állítható be, amelyekből Analytics Profile hozható létre. Ezekben valós időben, grafikus, diagrammos kiértékeléseket láthatunk a rendszerünk állapotáról.
Live Upgrade azaz Nexenta Checkpoints
Ha valaki ismeri a Solarisban bevezetett Live Upgrade technológiát annak ez ismerős lesz. Ugyanis minden frissítés előtt automatikusan létrejön egy ZFS snapshot a syspool-ról, Azaz bármikor vissza tudunk állni a régebbi stabil állapotra. Ez frissítésnél, vagy komolyabb beállítások előtt jól jöhet. Ezt is tudjuk a webes menüből vezérelni.
Pluginek
A Nexentastor tetszőlegesen bővíthető pluginekkel. Alapból is elérhető néhány a webes felületen, és tetszőlegesen tölthetünk is le.
Sebesség teszt
Most viszont térjünk rá a számokra. Ugyanis már csak arra kíváncsi mindenki. A Nexenta stornak hála olyan benchmark programok, mint a Bonnie++, vagy iozone elérhető pluginből.
Íme egy iozone eredmény a fenti rendszerrel:
$ run benchmark iozone-benchmark Volume 'jupiter-pool' is the only available volume, starting jupiter-pool: running optimal mode benchmark jupiter-pool: generating 1982MB files, using 32 blocks Iozone: Performance Test of File I/O Version $Revision: 3.308 $ Compiled for 32 bit mode. Build: Solaris10gcc Run began: Fri May 6 23:28:45 2011 Include fsync in write timing Include close in write timing Record Size 32 KB File size set to 2029568 KB Command line used: iozone -ec -r 32 -s 1982m -l 2 -i 0 -i 1 -i 8 Output is in Kbytes/sec Time Resolution = 0.000001 seconds. Processor cache size set to 1024 Kbytes. Processor cache line size set to 32 bytes. File stride size set to 17 * record size. Min process = 2 Max process = 2 Throughput test with 2 processes Each process writes a 2029568 Kbyte file in 32 Kbyte records Children see throughput for 2 initial writers = 129099.96 KB/s Parent sees throughput for 2 initial writers = 118349.24 KB/s Min throughput per process = 61371.08 KB/s Max throughput per process = 67728.88 KB/s Avg throughput per process = 64549.98 KB/s Min xfer = 1838592.00 KB Children see throughput for 2 rewriters = 33249.26 KB/s Parent sees throughput for 2 rewriters = 33193.61 KB/s Min throughput per process = 16543.71 KB/s Max throughput per process = 16705.54 KB/s Avg throughput per process = 16624.63 KB/s Min xfer = 2016512.00 KB Children see throughput for 2 readers = 269228.47 KB/s Parent sees throughput for 2 readers = 269002.33 KB/s Min throughput per process = 134134.31 KB/s Max throughput per process = 135094.16 KB/s Avg throughput per process = 134614.23 KB/s Min xfer = 2015360.00 KB Children see throughput for 2 re-readers = 286669.41 KB/s Parent sees throughput for 2 re-readers = 286501.53 KB/s Min throughput per process = 142485.81 KB/s Max throughput per process = 144183.59 KB/s Avg throughput per process = 143334.70 KB/s Min xfer = 2006912.00 KB Children see throughput for 2 mixed workload = 18496.08 KB/s Parent sees throughput for 2 mixed workload = 9020.23 KB/s Min throughput per process = 6090.22 KB/s Max throughput per process = 12405.86 KB/s Avg throughput per process = 9248.04 KB/s Min xfer = 1001184.00 KB
Összegzés
~145.000 Ft-os beruházás árán sikerült létrehoznom, egy kicsi, de hatékony, illetve elég rugalmas rendszert. Az SSD-nek hála a storage hihetetlen I/O sebességgel illetve random írási és olvasási sebességgel bír, és redundánsan 5.1TB adat tárolására alkalmas.
Nézzük meg a piacon ennyi pénzért mit kaphatunk.
Általában 4x1TB-os NAS-ok, illetve 2x1TB-os NAS-okat lehet ennyiért kapni, SSD nélkül. Tehát az én általam összeállított gép elég piacképes így is. Remélem másnak is kedvet hoztam a próbálgatáshoz.
Szuper leírás, kellően felkeltette az érdeklődésemet.
Esetleg nem tudnál egy külső tesztet csinálni a különböző protokollokkal, hogy hálózaton keresztül milyen kiszolgálási teljesítményt nyújt úgy az eszköz?
Hi,
Nagyon szivesen. Esetleg van vmi preferalt toolod erre a celra?
Azert nem mentem bele ilyen share tesztekbe, mert a halozatom nem kifejezetten professzionalis, plusz szegenybe egy darab integralt, bar gigabit ethernet van.
2 pci express bovito helye van, igy aki megprofibban szeretne kihasznalni megfelelo minosegu bovito kartyakkal egesz biztos kelloen meg tudja majd hajtani halozaton keresztul is.
De ha gondolod csinalok par masolasi tesztet cifs, nfs, ftp-vel, gigas soho halon.
MiszterX
mivel összehasonlítási alapnak rengeteg gigabites hálón lógó eszköz teszt van a weben, így szerintem elég lenne az 1 hálókártyás teszt.
az általad említett tesztek szerintem bővel elegek ahhoz, hogy fel lehessen mérni a teljesítményét.
köszi
Üdv!
Ne haragudj, de nem értem miért kellett az ssd…, az oprendszer a pendrive-okon van nem?
Ezt csak valami cache-nek használod?
Üdv:
beze
Szervusz,
Az SSD-t a ZFS poolnak cache-nak definialtam. Ezzel azt nyertem, hogy az irasi es olvasasi dolgok, eloszor az SSD-n fognak vegbemenni, ami jovla gyorsabb, foleg RANDOM iras/olvasas eseten. Ezek utan amikor a diskek le tudjak kezelni a muveletet, akkor a diskeken is kiirodik.
A pendrive sajna szinten nem a leggyorsabb. Igy azert vagtam egy kis reszt CACHE-nak az pendrivekhez is, hogy ott is noveljem az OS irasi/olvasasi keslelteteset. Azt kell mondjam erezheto a kulonbseg, es a DATA pool eseteben szembetuno az SSD adta cache gyorsitasi sebesseg. Igy mar nem csak szekvencialisan lesz gyors a storage, hanem joval nagyobb IO es random sebessegekre is lesz kepes.
Üdv,
ki akartam próbálni én is vmware alatt, de telepítés után nem bootol. Milyen beállítások szükségesek a virtuális géphez(guest os type, stb)?
Köszi,
kistaki
Szia,
valamiféle multipath megoldáson nem gondolkoztál?
pl linux esetén
http://publib.boulder.ibm.com/infocenter/lnxinfo/v3r0m0/index.jsp?topic=/liaai/multiisci/liaaimisciover.htm
Szervusz,
A sikeres installálást követő első reboot után az inicializálás és a pontokból álló csíkhúzás mennyi ideig tartott Nálad, kérdezem tisztelettel?
köszönöm: csehig
Hi,
Nem indul tul gyorsan. Sajna csak az egesz indulasra tudok neked mondani egy 3-4 percet.
Az elso indulasnal megy vegig mindenen, generalja ki az SMF serviceket, stb. Igy max 10 percet mondanek a pendrivek miatt.
MiszterX
A „Launch HP USB key Setup Creator Utility” futtatása után nekem hiányzik a „fat32lba.bss,kernel,syslinux”
Mit rontok el?
Hi,
Ezt en se ertem. En mar tobb gepen is megcsinaltam ezzel a toolal, es sose volt gond. Probalj meg ugy is bebootolni, hatha menni fog ugy is.
Igazan allitasi lehetoseg, ahogy lattad nincs. Elinditod a tool-t, kivalasztod a pendrive-t. Es csinalja. Ennyi.
Sok sikert.
Nagy valoszinuseggel azt, hogy nem a megfelelo konyvtarbol kerul futtatasra a tool. A weboldalrol torteno meghivas trukkos lehet e tekintetben, olyankor leginkabb az a konyvtar fog felmasolasra kerulni a pendrive-ra, ahol a tool volt – ez ebben az esetben a webbongeszo letolteseinek otthont ado lesz…
Próbáltam több helyről is,nem jött össze….
Esetleg valaki nem tudná a hiányzó 3 fájlt elküldeni?
Szia,
tetszik, komolyan, látszik a befektetett munka…. Elgondolkodtam, hogy Solaris vagy ez legyen rajta inkább….
Tényleg nem csomózkodni akarok, csak érdekel a kérdés: RAM??? Te a bent levő 1GB RAM-ra telepítettél SSD-kkel és BIOS hack-el, viszont
pl:
2 db KINGSTON KVR1333D3E9S/4GHB 1333MHZ DDR3 ECC CL9 DIMM + kb 30 eFt???
Nem lenne célszerűbb az SSD helyett, ZFS ARC amúgy is a memóriába kerül (persze az „csak” 8GB és nem 50GB :) ). Ezen felül mindent redundánsra terveztél, csak az SSD-t nem….
üdv,
JunkFer
Hi,
A RAM biztos sokat dobna rajta, en dragallottam, illetve az SSD ahogy irtad tobb tarhellyel is bir igy.
Az SSD-t direkt nem terveztem redundasra. Ha kiesik a cache (teszteltem), minden mukodik, csak lasabban.
Sok sikert!
MiszterX
Szia,
Jó kis írás, szeretnék valami hasonlót zene és film tárolásra, vajon wifin keresztül is használható lenne erre? Volna ilyenre javaslatod?
Kösz.
Hi,
Az se rossz elkepzeles. Ket PCI bovitokartya is megy bele. Csak arra ugyelj, hogy ne tul nagy kartyat valassz, hanem kicsit. Es siman meg tudod oldani.
A Solaris vagy Nexenta fogalmam sincs, hogy kezeli a WIFI-t, oszinten sose volt ra szuksegem. Ennek nezz utana. Viszont ha egy Linux disztribuciot dobsz ra, vagy FreeBSD-t, akkor ott biztos lesz WIFI tamogatas.
Sok sikert,
MiszterX
Köszönöm.
Szervusz!
torrent kliens telepítéséhez tudnál esetleg belinkelni egy segédletet, legyél kedves, mert egyedül ennek hiánya miatt vezet a freenas nálam.
köszönöm!
Hi,
Tobb leirast is talaltam, szamomra ez volt a legmeggyozobb:
http://dfusion.com.au/wiki/tiki-index.php?page=Installing+Transmission+Bit+Torrent+Daemon+on+Nexenta
Igazabol egyszeruen felrakod a megfelelo transmission (linux,windows,macosxrol jol ismert) klienst, beallitod a webes elereset, es mar hasznalhatod is.
Nem probaltam, de nem tunik olyan veszesnek!
Sok sikert.
MiszterX
Udv
Nekem is hasonlora van szuksegem, megvettem kb ugyanezeket, vegigcsinaltam a leiras szerint.
Install utan, amikor pen drive-rol akar bootolni, akkor
reboot-ol :( Safe mode-ban el tud indulni, ott ha jol latom 32 bites kernellel megy. Nalad az eles 64 bites kernellel megy ? Van valami trukk meg ?
kosz
Gabor
Hi,
Elnezest a varakozasert, de mostmar itthon vagyok. Eloszor is furcsa amit mondasz…. A safemode nem feltetlenul a 32 bites modot jelenti.
Nekem is ezt irja:
root@jupiter:~# psrinfo -v
Status of virtual processor 0 as of: 08/07/2011 10:47:30
on-line since 05/29/2011 19:00:24.
The i386 processor operates at 1300 MHz,
and has an i387 compatible floating point processor.
Status of virtual processor 1 as of: 08/07/2011 10:47:30
on-line since 05/29/2011 19:00:26.
The i386 processor operates at 1300 MHz,
and has an i387 compatible floating point processor.
Mondjuk nekem semmi ilyen safemode nem volt sose.
Mindig ment magatol, neha tetu lassu a Solaris bootolasnal plane ha pendrivekrol van szo :)
Elso bootolasra nem emlexem mennyi ido volt pontosan, de meglehet hogy majdnem 10 perc. Bar valamelyest informativabbnak kellett volna lennie, hogy mit csinal es hogy. Ha vegigment a telepites minden gond nelkul, es a grub is elindul, akkor ott valami olyan gond lehet ami az en jelenlegi ismereteimet meghaladja :(
Bios settings meg boot sequence se johet szoba mert a grubot jo helyrol tolti be. Veletlenul nem lehet hogy vmi mas disken vagy ssdn is van grub es azt toltene be rosszul?
Sajnos nem sok otletem van, esetleg egy reinstallt probalj meg.
Viszont ha valahogy megoldottad szolj. Erdekelne.
MiszterX
Hali!
Nincs a gépben semmi, csak a 2 pendrive.
A safemode onnan tudom, hogy 32 bites, hogy az uname-től megkérdeztem :)
Egy dolog lehet, ami gondot okozhat: a microserverben csak sata csatlakozó van, viszont nekem nincs sata-s dvd olvasóm, így a dvd-t és a 2 pendrive-ot bedugtam egy notebookba, ott futott le az install és a két pendrive-ot innen dugtam át a microserverbe. A grub és a safemode így is fut, de a rendszer nem, lehet azért, mert itt mások a diszkek fizikai címei mint a notebook-nak voltak.
Mivel sata-s dvd olvasóm továbbra sincs, nekem jó lenne egy usb-s vagy netes install is. Próbáltam az iso-ból bootolható usb pendrivet csinálni, de nem sikerült és a google sem sokat segített. Ha erre van ötleted azt megköszönném. A netes boot (bootp, tftp) a következő, amit még ki tudok próbálni…
kösz
Gábor
Hi,
Én is rendelkezem egy ilyen masinával, Linuxot akartam telepíteni NAS célra használva a kütyüt, amikor rátaláltam a leírásodra. Nagyon jó leírás, így gondoltam belevágok én is. USB pendrive-ról próbáltam telepíteni, de invalid/corrupt kernel hibát dob és el sem indul. Ekkor beheggesztettem egy DVD olvasót.
2 db 8 Gb-os ADATA pendrive adna helyet a rendszernek, viszont a telepítés a DVDről hosszas kínlódás után 3%-nál megáll.
Segítenél megoldani a rejtélyt? Ha igen, levélben küldök részleteket.
Előre is köszi!
Transcend pendrive-ra feltelepült…
Mért pont Seagateet vállasztottál?
Hi,
Akkoriban az tunt ar-ertek viszonylatban legjobbnak. Semmi specialis okom nem volt ra!
Misi
Hogy hozol létre Slicceket?
nekem a formattal csak partíciókat sikerült csinálni.
Most így néz ki:
NAME STATE READ WRITE CKSUM
syspool ONLINE 0 0 0
mirror-0 ONLINE 0 0 0
c1t0d0s0 ONLINE 0 0 0
c3t0d0s0 ONLINE 0 0 0 (resilvering)
cache
c4t5d0p0 ONLINE 0 0 0
Szóval c4t5d0p0 helyet hogy lesz c4t5d0s0 ?
Hi,
Hasznald a FORMAT parancsot, ez a Solaris disk kezeloje, az fdisk helyett.
Kivalaszotd a beugro listabol melyik disket akarod editalni. Ezt a sorrendiseget jelzo szammal kell.
Utana P betuvel tudod lekerdezni, a slice szerkezetet. Az S2 mindig az egesz disket jeloli, azt nem szokas megeditalni. Ha itt beirsz egy szamot, akkor azt a slicet fogja elkezdeni editalni. Kitorolni nem lehet csak lenullazni. Tobbnyire cylinderekben szokas megadni a meretet, de ha teszel utana egy m vagy g-t akkor atvaltja neked.
Ha megeditaltad a LABEL beutesevel irodik ki a diszkre.
Viszont nagyon ovatosan banj vele, olyan disket es sliceket editalj, amiket egesz biztos nem hasznalsz!
Hello!
Azt hogyan tudom a legegyszerubben monitorozni, hogy mikor/mennyire hasznalja a cache es log sliceokat?
Szia!
SSD cache hiányában lehetséges RAM-ot használni cache-re? Pl, ha van 8 GB a gépben, akkor miben lesz más a konfiguráció?
Nálam 1 kisebb HDD-n lenne az OS és 4 nagyobb HDD a storage.
Üdv
Hi,
Természetesen a Solaris esetében is van memória cache/buffer.
A Solaris zfs alapjaiban a RAM-ot használja a cache-ként (írási/olvasási) annak teljes méretéig, korlátozatlanság esetén. Ha egyéb alkalmazást (is) szeretnél használni a rendszeren akkor javasolt limitálni a zfs cache (RAM használat) méretét.
Köszönöm a válaszokat!
SirFrankie:
Le tudnád írni nekem hogyan lehet limitálni a zfs (RAM) cache méretét?
ÜDv
Üdv,
persze, elég sok hasznos infó lehet szerezni a
http://www.solarisinternals.com/
oldalon, azon belül is számodra az információ az „Evil tuning guide” szekcióban található meg, itt az alábbi linken:
http://www.solarisinternals.com/wiki/index.php/ZFS_Evil_Tuning_Guide#Limiting_the_ARC_Cache
Üdv,
SirFrankie
Helló ismét!
„csináljunk belőle USB boot image-t”
Ezt le tudnád írni nekem hogyan csináljam? Több oldalon is azt olvastam, hogy csak CD-ről lehet telepíteni (én is így tettem egy másik gépen, de Microserveremben nincs ODD).
Köszi!
Bootolható pendrive boot menüvel
http://pomiweb.com/?p=231
üdv
Felmerült bennem egy olyan gondolat, hogy nem pendrive-ot használnék oprendszer alá (mivel elég hamar kinyírja a flashdrive-ot a sok írási művelet), hanem minden disken 8 GB-ot lecsippenteni a system ZFS zpool-nak. Telepítésnél azt írja, hogy max. 3 disket lehet tükrözni.
Lehet úgy beállítani majd a leendő 6 diskből, hogy 2 felé legyenek particionálva? Telepítés során van erre mód vagy fel kell telepítenem a rendszert majd particionálni és újra telepíteni a végleges helyére?
Szia,
Nekem is van egy ilyen szerverem és nagyon felkeltette az érdeklődésemet ez az összeállítás, különös képen a ZFS. Jobban utána olvasva ez pont olyan funkciókat tud, amit én már régóta keresek. Viszont egy dologban elbizonytalanodtam. A legtöbb helyen azt olvastam, hogy a külön vdev-re kerülő (ZIL) LOG-ot erősen ajánlott legalább tükrözött vdev-re tenni, mivel a ZIL kisése esetén az egész pool károsodhat. Ezzel ellentétben úgy látom itt nem egy redundáns vdev-re kerül, és mintha nem számítana, ha az SSD kiesne. A cache-re értem, de ez a ZIL-re is igaz?