Már írtam az iStat Menu OSX alkalmazásról. Ez az OSX felső menü sorába épülő alkalmazás, ami apró ablakokban jelenít meg rendszer teljesítmény információkat. Hasznos, hisz akármikor felpillantunk, láthatjuk, hogy megugrott-e a CPU vagy memória fogyasztás, vagy épp a hálózati forgalom. Amennyiben pedig részletesebb információra van szükság csak a kis ablakra kattintunk, és a lenyíló nagyobb ablakban részletesebb információkat kaphatunk. Ez a termék érhető el iOS-re is.
Mobil eszköz
Ahogy megvásároltuk az univerzális programot máris megnyithatjuk, és alapértelmezésként maga a mobil eszköz jelenik meg. Bele kattintva egy képernyőnyi rajzos és szöveges információt láthatunk.
– Akkumulátor állapot, és várható üzemidők szétszedve különböző használatra.
– Térhelyhasználat
– Memória állapot
– Memória lapozása
– Processzor használat (grafikon)
– System Load (grafikon)
– Wifi hálózti forgalom (grafikon)
– Mobil hálózati forgalom (grafikon)
– Uptime
Az értékek és grafikonok folyamatosan frissülnek.
Távoli szerverek
Természetesen a kezdő listába tetszőlegesen felvehetünk távoli gépeket is. A gyártó által készített iStat Server for Mac és iStat Server for Windows programok elérhetőek. Ezeket telepítve szerverekre, vagy gépekre, automatikusan megjelennek az iOS eszközön. Vagy ha nem így lenne, vagy nem egy hálózaton belül elérhető elemeket akarunk felvenni, akkor manuálisan is felvehetjük a szervereket, az IP címüket és a portot megadva.
A hitelesítéshez megjelenik a gépeken egy pár jegyű kód. Ezt kell az iOS eszközökben is bepötyögni a hitelesítéshez. Ezen gépek esetében a grafikonokra bökve részletes heti, havi, éves értékeket is megvizsgálhatunk. Illetve minden fontos, és hasznos terhelési információt elérhetünk a már megszokott formában.
Linux iStatd
Sajnos natív linux szerver nincs az iStat klienshez. Viszont egy opensource kezdeményezésnek hála elérhető egy port. Ehhez látogassuk meg a https://github.com/tiwilliam/istatd weboldalt. Ott található meg a forrás.
Először is töltsük le a forrást:
# wget http://github.com/downloads/tiwilliam/istatd/istatd-0.5.8.tar.gz
Tömörítsük ki.
# tar xf istatd-0.5.8.tar.gz
Tegyük fel a szükséges Linux library-ket.
CentOS
# yum install libxml2-devel
Ubuntu
# apt-get install libxml2-dev
Konfiguráljuk be, és fordítsuk le.
# cd istatd-0.5.8
# ./configure –prefix=/ –sysconfdir=/etc
# make
# make install
Ezek után hozzunk létre az istat számára egy külön felhasználót. Majd hozzuk létre az istatd számára szükséges könyvtárakat.
# useradd istat
# passwd istat
# mkdir -p /var/{run,cache}/istat
# chown istat.istat /var/{run,cache}/istat
Szerkesszük meg a konfigurációs file-ját:
# vi /etc/istat.conf
erver_code 3241
server_user istat
server_group istat
server_socket /tmp/istatd.sock
server_pid /var/run/istat/istatd.pid
cache_dir /var/cache/istat
monitor_net ( eth0 )
monitor_disk ( / /boot /home )
disk_mount_path_label 1
disk_filesystem_label 1
Itt adhatjuk meg a titkos kódot, hogy szükséges file-k hol jöjjenek létre. Illetve itt adhatjuk meg, milyen filesystem-ek et kívnánunk monitorozni, és milyen hálózati csatolókat.
Amennyiben kézzel akarjuk elindítani úgy a következő parancsal tudjuk megtenni:
# /usr/bin/istatd -d
Én írtam egy rövid scriptet, ha azt szeretnénk, hogy indulásnál is automatikusan elinduljon:
# cd /etc/init.d
# cat /etc/init.d/istatd
#!/bin/bash if [ $# != 1 ] ; then echo "Usage: /etc/init.d/istatd $0 {start|stop}" exit 1; fi function start(){ /bin/istatd -d } function stop(){ /usr/bin/killall istatd } $1 exit 0
Ahhoz, hogy ez ténylegesen bekerüljön a leálló és elinduló scriptek közé adjuk ki a következő parancsot:
# update-rc.d istatd defaults
Összegzés
A program nagyon szép és hasznos. Minden szükséges információt megmutat. Hiányolom a Linuxos natív verziót, mert így Linuxos gépeknél nem lehet a visszamenőleges információkat megjeleníteni. Illetve hasznos lenne, ha legalább iPad verzió esetén több gépet is meg lehetne jeleníteni, vagy összehasonlítani egy időben.