Hát kérem szépen, nekem anno volt egy iSightom, de nem voltam teljesen oda meg vissza, jó volt, jó volt, de ár-teljesítmény viszonyban pocsék. Most pedig, hogy hivatalosan Európában még csak forgalmazni se engedik, még drágábban lehet (nem hivatalos úton) hozzájutni. Másik irány, ha egy PC-khez kompatibilis usb-s webcamerával próbálkozunk. Ezeket 5-20eHuF-os áron be tudjuk többnyire szerezni. Igen, tudom ilyenkor a sok Mac user egyből azzal kezdi, hogy fos usb-s kamera, nem jó semmire, szar a képe, nem látni semmit stb. Hát kérem szépen ez így is van, mert sok kamera ilyen pocsék, de igen is vannak jó képet adó egyszerű kamerák is még a 5-10eHuF-os kategóriában is… Én itt most két kamerát szeretnék bemutatni, ami szerintem kifejezetten jó képet ad, és Mac Os X alatt is tökéletesen használható.
Kezdjük akkor a két kamerával. Az első egy elég nagydarabka, gömbölyű alakú Genius VideoCam Look névre hallgató webcam volt. A következő paraméterekkel rendelkezik:
– Képérzékelő típusa: VGA (640×480) CMOS Képérzékelő
– Lencse: Kézi fókusz
– Fehéregyensúly: Automata
– Csatlakozó: USB1.1
– Fájl formátum: JPEG/AVI
– Beépített mikrofon
– Állókép:
* 1,280 x 960 pixel (Maximum)
– AVI: 320 x 240 pixel
* 30 fps
– PC CAM: max. 30 fps
* VGA: 640 x 480
* CIF: 352 x 288
* QVGA: 320 x 240
– TWAIN: megfelel
– Méretek: 84.8 x 76 x 92.7 mm (Szé x Ma x Mé)
– 300K valós felbontás
– Állókép készítés akár 1.3M pixel interpolált felbontással
– Álló- és mozgókép rögzítés
– Beépített mikrofon
– Biztonsági kameraként is használható
– AVI fájlokat MPEG1 formátummá tud konvertálni
– Zoom in /out
– 360 fokban állítható
– Kompatibilis az MSN Messenger, Yahoo Messenger, CUSeeMe programokkal
A másik egy iSight klón, de jó paraméterekkel okos kivitelben, hisz notebookra vagy tft-kre is felrakható. Ez a webcam a Nortek WebCam 300 névre hallgat. Nézzük akkor ennek milyen paraméterei vannak:
– PC Interfész : USB Port
– Kép érzékelő : „1/4″” color progressive CMOS 640×480 pixels bit RGB raw data”
– Érzékenység : 15 lux a 7,5 fps (frame per second)
– Frame Rate : 30 fps in 160×120 30 fps in 320×240 15 fps in 640×480
– Lencse : F2.8, f=4,9mm
– Nézőszög : 53° horizontal
– Fókusz : Manual focus from 10 cm to infinity
– Kép kontroll : Luminosity, Contrast, Gamma, Tone,Saturation, Definition
– Exposure kontroll : automatic and manual
– Szín egyensúly : Automatic and manual (saparate menagement of RGB channels)
– Stream Video Control : Video Format , Frame Rate, Compression/Color, Dimensions
– Álló kép méret : 640×480, 352×288, 320×240, 176×144, 160×120
– Mikrofon : Beépített
– Video felvételi felbontás : 640×480
– Pillanatkép gomb : hardware
– Video Format : RGB24, I420
– Flicker Control : 50 Hz and 60 HZ
– Energia : Selfpower through USB
– Szoftver kompatibilitás : Twain/VFW, Directl show driver, Win 98SE/ME/2000/XP
– Méretek : 90x42x51 mm
Akkor nézzük mi is kell, hogy menjenek Mac Os X alatt ezek a kamerák. Először is driver. Mindkét webcam ugyan azt a chipsetet használja Sonix SN9C103. Szerencsére létezik hozzá Mac Os X-es driver. A driver ehhez a chipsethez elérhető itt. Letöltjük és felinstalláljuk. Nem szükségeltet restart. Az asztalra kikerül egy ikon (ami egy link csupán az Applications mappában található programra mutat aminek ) Webcam Monitor a neve. A kamerát csatlakoztatva és a programot elindítva azonnal látnunk kell a képet. Itt a Webcam Monitorban a kamerának rengeteg paraméterét tudjuk állítani. Szinte mindent amit csak kívánhatunk. Zoomolhatunk, világosíthatunk, kontraszt, saturáció, felbontások stb… A driver kezeli a webcamekon lévő gombokat is. Amint megnyomjuk a Desktopra dobja a kamera aktuális képét. Ezen felül a Webcam Monitor programmal is val lehetőségünk videók rögzítésére. Ezen túl mit kívánhatna az ember? :)
A Skype videós verziója alapból megbirkózik a webcammel a driver telepítése után, viszont az iChat nem. Erre megoldás a már itt is említett iChatUSBCam. Ezzel engedélyezni tudunk egy új menüpontot az iChatnél. Video menüben feltűnik egy iChatUSBCam, ahol be tudjuk állítani hogy honnan vegye a kamera képét. Audio Only menüponttal végül is szinte visszatérünk a webcam nélküli élethez. A kameránk kiválasztásán túl viszont a desktopunkat is be tudjuk állítani webcam helyett, videó jel forrásként. Ekkor értelemszerűen a partnerünk a desktopunkon történő dolgokat fogja látni. Na, de mi most csak válasszuk a frissen telepített webcamunkat, így máris tudunk videó konferenciázni. Innen is elérhető a webcam beállító interfaceja, így nem kell külön programmal vesződnünk a webcamunk kalibrálásával, megtehetjük most már az iChatből is, vagy a már említett Skypeból.
Egyetlen negatívumot tudok csak megemlíteni. A webcam működés közbe a 700Mhz-s és az 1,67Ghz-s G4-es gépemen is 100% CPU-t kezd zabálni (a 700Mhz-s gépen ugyan olyan jól megy mint a 1,67Ghz-sen). Nem lassul be semmi… tehát élvezhetően tudunk dolgozni, videóchatelni közben. Csak akkor is 100% CPU-t eszik, és ez nem feltétlenül egészséges.
Remélem akik eddig ki szerették volna próbálni a videóchat jópofa feelingjét, viszont nem volt pénzük iShigtbe (vagy már iShighttel rendelkező gépbe) fektetni, azoknak ez a pár ezer forintos, mégis megfelelő minőséget, praktikus kis webcamekkel sikerült alternatívát ajánlanom. Még két mások által tesztelt webcameől tudok. A Trust WB-3100 P (Sonix SN9C103 chipes) és Trust Spacec@m 150 (Sonix SN9C102 chipes) típusokról ezekkel is lehet próbálkozni.
Az ne zavarjon meg senkit, hogy nagy kep kicsit homalyos. Ugye az a masik gep kepe, ami minosegeben romlik az atvitelkor, a sajat kep a kisebb kepen lathato…
Szia!
Annyival egészíteném ki az írásodat, hogy bár a specifikáció szerint a kamerák 30 képkockát tudnak másodpercenként, ez korántsem igaz. Kb 5-6 framet tud ami elég kevés. A másik észrevételem, hogy az ichat video cam program időkorlátos.
Videocam look-ot használok.
Azt hogy hany fpsel tud dolgozni azt latod nem tudom, a kep minosegere figyeltem inkabb, de elofordulhat :(
Az iChatUSBCam pedig igen, sajnos penzes :( Tehat vagy megvasarlod vagy illegalis dolgokhoz nyulsz. Talan leopardba mar minden jobb lesz, ha meg fognak az ichaten sokat segiteni… thx az eszreveteleket!
no, akkor itt válaszolok, nem otthon
próbáltam én is a ichatusbcam-et és nem is volt annyira rossz, de amiért mégis az isight-et választottam, az a következő:
– rendszerszintű kompatibilitás. mivel már jópár éve leszoktam a win-ről és a gépet nagyrészt munkára használom, ezért nem szeretem a 3rd-party megoldásokat, mert azokkal machinálni kell. már valahogy nem esik kézre a gányolás sem hardver, sem szoftver szinten (ezt a fajta tevékenyésget megtartom a régi gépeimhez)
– autofókusz és jó fényerő: usb-s kamerák között nem találtam autofókuszos tipust (biztos van, csak lusta voltam keresni). és mivel nincs kézi videokamerám, ezért néha-néha az isight-ot használom a családi események rögzítésére via ibook. mert ez együttműködik az imovie-val, más viszont nem
– egy jó usb-s kamera (olyan felbontással, mint az isight) és a hozzávaló szoftverrel már majdnem ott vagyok pénzügyileg, mint az isight-tal.
Üdv!
Az iChatUSBCam időkorlátos volta miatt én sem használtam, sajnos itthon kevés Mac-es van, ezért az ismerőseim közül csak egy embernek van iChat-je. Egy webkamerás beszélgetés meg nem biztos, hogy megér annyit, mint az iSight ára.
Ezért én egy Logitech® QuickCam® Pro 4000-es kamerát használok, a képe a célnak tökéletesesen megfelel, és a Skype is felismeri. A gyártó honlapjáról pedig le lehet tölteni hozzá a legfrissebb drivereket is.
mit csináljak nem ismeri fel a laptop a kijelzőben a webcamot? semmi eszközként nem ismeri fel se az XP, se a Vista nem látja már mindent csináltam de nem érzékeli a gép tipusa:intel core duo 2 (1.5ghz) 2gb ram, 32 bites vista van most fent, modelszáma :vr601x-012hu
Kedves Joe,
Ez az egesz post a fent emlitett webcamok, MAC alatti beuzemeleserol szol. Mi nem nagyon foglalkozunk mar Windowsal, pont olyan dolgok miatt mint amit te is irtal. Amennyiben ilyen problemad van, inkabb azt ajanlom minel gyorsabban vidd vissza a kereskedohoz akitol vetted a gepet, hogy csinalja meg.
Sok szerencset!
oks azé kösszi
szeretnék feltelepiteni egy webkamerát nincs meg a cd-je lehetséges annélkül?
Kedves Asszonyom,
Klrem keressen rá a webcamera nevére, és típusára. Egész biztosan az internetről is letöltheti azt, amit a CD-n talált volna.
Sok Sikert.