1. Jogosultságok javítása
A Mac OS X UNIX gyökerei miatt minden fájlhoz és mappához tartozik valamilyen jogosultság-gyűjtemény (írás, olvasás, futtatás/belépés tekintetében). A rendszer nyilvántartja, hogy a számára fontos mappáknak és fájloknak a biztonságos és hatékony üzemhez milyen jogosultságokkal kell rendelkeznie. Ezt lehet leellenőrizni, ill. visszaállítani az eredeti állapotra a Disk Utility segédeszköz segítségével. Ez az Applications/Utilities almappában található.
A Disk Utility elindítása után a javítást a Repair Disk Permissions paranccsal rendelhetjük el. Az alkalmazás bal oldalán ki kell választani a javítandó merevlemezt, majd nyomjuk meg a Repair Disk Permissions gombot. A kis ablakban láthatjuk, hogy mi az, amit a program kijavított.
A Terminal-ban jártasabbak a következő parancs begépelésével végezhetik el ugyanezt a feladatot:
sudo diskutil repairPermissions /
Megjegyzés: Ha valamit véletlenül nem tudott javítani, akkor mégegyszer futtassuk le ezt a parancsot!
2. Napi, heti, havi periodikus karbantartás.
A „periodic” karbantartó parancsok renszer szinten takarítanak. Céljuk, hogy kitisztítsák a rendszerben felhalmozódott dokumentumokat és nyilvántartó dokumentumokat. Ezek automatikusan futnának, csak éjjel. A rendszer Cron daemonja időzíti őket. Be lehet állítani, hogy tuti akkor fussanak, mikor a géped megy, például a következő kis programmal: CronniX (http://h5197.serverkompetenz.net/cronnix/|)
Ha kézzel akarod futtani őket, ez is lehetséges: Terminal-ból (Applications/Utilities) teheti egy adminisztrátor. A Terminal-ban a következőhöz hasonló sor fog megjelenni a program indítása után: Name-Computer:~ Admin$. Ez után kell beírni az adott parancsot, amelyek a következőek lehetnek:
Egy parancsban (célszerű ezt használni):
sudo periodic daily weekly monthly
Külön parancsokban (végeredményben ugyanaz, mint az előző egy soros parancs, csak szétbontva három külön parancsba):
sudo periodic daily
sudo periodic weekly
sudo periodic monthly
Az Enter lenyomása után az adminisztrátori jelszavunkat kéri a rendszer, majd ismét Enter.
Megjegyzés: A jelszó beírása közben a kurzor nem mozog, egy helyben áll! Ha nincs beállítva semmilyen jelszó, akkor hiába ütünk simán egy Entert, azt rossz jelszónak veszi, többek közt ezért is érdemes beállítani egy adminisztrátori jelszót!
Az adott parancs akkor fut le, ha ismét Name-Computer:~ Admin$ sor jelenik meg. Ekkor léphetünk tovább a következő parancsra.
Megjegyzés: A második, harmadik parancs után már nem kell a jelszót megadni. A három parancs közül az első, és a harmadik (sudo periodic daily, illetve sudo periodic mountly) elég gyorsan fut le, a második (sudo periodic weekly) elvégzéséhez kicsit több időre van szükség.
Mi történik a „periodic” parancsok futtatása közben?
Mint a fenti sorokban is olvasható, a periodic parancsoknak három része van. Daily (napi), weekly (hetes) és monthly (havi). A különböző parancsok a következő feladatokat végzik el (forrás (http://episteme.arstechnica.com/6/ubb.x?a=tpc&s=50009562&f=8300945231&m=4630923435)).
Daily
1. A /var/rwho/ mappa kitakarítása (az rwho tartja nyilván, hogy ki jelentkezett be a hálózatban levő rendszerekbe);
2. NFS maradékok takarítása (ez az NFS szervereken hasznos inkább);
3. A /tmp és /var/tmp mappák takarítása (itt tároltak az ideiglenes dokumentumok);
4. 21 napnál idősebb rendszer üzenetek törlése;
5. Netinfo adatbázis biztonsági mentése (!) a /var/backups/$domain.nidump helyre;
6. Megjelöli azon adatrendszereket (filesystem), amelyeken biztonsági mentendő dokumentumok várakoznak;
7. Megjeleníti azon e-mail üzeneteket, amelyek kiküldésre várakoznak;
8. Megjeleníti az automatikusan beállított (konfigurált) hálózati eszközök állapotát;
9. Megjeleníti a hálózati rendszerek működési idejét (uptime);
10. Felváltja a system.log dokumentumot (újabbal);
11. Felváltja a httpd.log dokumentomot (web szervereknél, webes kiszolgálásnál szükséges);
12. Lefuttatja az /etc/daily.local dokumentumot, amennyiben az létezik (itt adhatsz akár te is hozzáadhatsz karbantartó lépéseket a parancshoz);
13. Lefuttatja az /etc/security dokumetnumoat, ha az létezik (ez valószínű szerverek esetében fontos).
Weekly (ez a lépés gyakran tovább tart, mint a daily, vagy a monthly)
1. Frissíti a locate.db adatbázist (a locate egy nagyon gyors kereső-motor. Ezzel nagyon fürgén megtalálhatóak azon fileok, amelyek helye a legutolsó locate frissítés óta nem változott);
2. Frissíti a whatis.db adatbázist (a whatis a terminál parancsok rövid leírását tartalmazza. Ezt az adatbázist használja a „man -k” parancs is, amellyel a parancs leírásokon belül lehet keresni);
3. Felváltja az ftp.log dokumentumot;
4. Felváltja a lookupd.log dokumentumot (Directory services – könyvtár szolgáltatások);
5. Felváltja az lpr.log dokumentumot (nyomtatáshoz szükséges);
6. Felváltja a mail.log dokumentumot;
7. Felváltja a netinfo.log dokumentumot;
8. Felváltja hwmond.log dokumentumot;
9. Újraindítja a syslogd-t;
10. Lefuttatja az /etc/weekly.local dokumentumot, ha az létezik.
Monthly
1. Megjeleníti a felhasználók összes bejelentkezett idejét;
2. Frissíti a wtmp.log dokumentumot (felhasználói bejelentkezési nyilvántartás);
3. Újraindítja a syslogd-t (nem egyértelmű miért, hiszen a weekly is elvégzi ezt);
4. # Lefuttatja az /etc/monthly.local dokumentumot, ha az létezik.
3. Programok kapcsolásának (Prebinding) javítása.
Adminisztrátor végezheti, terminálból, az alábbi paranccsal:
sudo update_prebinding -root / -force
Ez felgyorsítja a programok indítását. Érdemes havonta egyszer lefuttatni, futtatása után célszerű újraindítani a gépet.
Megjegyzés: Ellentétben a periodikus javításokkal az Enter megnyomása után a Terminal ablakban rengeteg sor kezd ‘röpködni’. A telepítők Optimizing Disk… címszó alatt hajták végre ezt a műveletet.
4. Indítólemez javítása
Mac OS X 10.4.3
A Mac OS X 10.4.3 operációs rendszerrel az Apple lehetővé tette az indítólemezek élő ellenőrzését. Ennek az angol neve: „Live Verification (http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=302672)”. Az indítólemez ellenőrzése a DiskUtility programból végezhető el a következő módon.
1. Nyisd meg a Disk Utility programot (megtalálhatod következő helyen: /Applications/Utilities/).
2. A programon belül, a bal részben található listáról válaszd ki az indítólemezedet (vagy azt az egséget, amelyet ellenőrizni szeretnél).
3. A jobb oldali részben kattints a „First Aid” tabra, majd nyomd meg a „Verify Disk” gombot.
4. Ezután a szoftver leellenőrzi a kiválasztott lemezt.
Figyelem! Mac OS X 10.4.3 alatt lehetőség nyílt az indítólemez elő ellenörzésére. Ez a folyamat az éppen futó rendszert ellenőrzi és emaitt az ellenőrzési folyamat közben az alkalmazások lelassulhatnak, vagy szinte leállhatnak. A folyamat a rendszer méretétől és a számítógép típusától függően eltarthat egy darabig.
Amennyiben az ellenőrzés hibát jelzett volna, ajánlatos lefuttatni a javítást is a „Repair Disk” gomb segítségével.
Megjegyzés: az indítólemez javítása csak a telepítő (CD/DVD) lemezről történő indítással, vagy „Single User Mode”-ban lehetséges.
Mac OS X 10.4.3 előtti rendszerek
A Panther 1-es számú telepítő CD-jéről kell indulni, majd a Disk Utility-ben találjuk (Repair Disk). Újraindulás után a system hangot követően folyamatosan a „C” betűt kell nyomni, addig míg a ‘szürke képrenyő’ el nem tűnik. Miután a CD-ről elindul a rendszer, fent a menüsorban az Installer menüpontban található a Disk Utility. Az előző ponthoz hasonlóan kell eljárni, csak most a Repair Disk gombot kell megnyomni.
5. Font cache-ek törlése
Mac OS X 10.3.6 óta van egy kellemetlen programozási hiba az operációs rendszer fontok kezeléséért felelős komponensében (ATSServer, Apple Type Solution Server). Tigrisről (Mac OS X 10.4) egyelőre nincs hír. Tünetek: nagyon lassú bejelentkezés, „őrülten pörgő pizzakerék” társaságában, esetleg egyéb kellemetlen mellékhatások. Megoldás: a font cache fájlok törlése majd a gép újraindítása. A fájlokat az alábbi helyeken találjuk:
/System/Library/Caches/fontTablesAnnex -> ez a főludas
/System/Library/Caches/com.apple.ATS.System.fcache
/System/Library/Caches/com.apple.ATSServer.FODB_System
/Library/Caches/com.apple.ATS
Sok aktív font esetében egyébként is lassú lehet a bejelentkezés, a fenti megoldás a szokásostól eltérő kóros viselkedést orvosolhatja.
Forrás: beszeljukmac.com